👤

Answer :

The mass, in grams, of the sample of methanol (CH₃OH) is 64 grams.

How we calculate mass from moles?

Mass of any substance can be calculated by using moles as:

n = W/M, where

W = required mass

M = molar mass

In the question that:

Moles of methanol = 2mole

Molar mass of methanol = 32g/mole

On putting these values in the above equation, we get

W = n × M

W = 2mole × 32g/mole = 64g

Hence, 64 grams is the mass of the sample.

To know more about moles, visit the below link:

https://brainly.com/question/15374113