👤

An object traveling with an initial constant speed along the y-axis begins to decelerate 4 kilometers before reaching a reference position. Its position is given by the function
y
=
−
t
2
+
3
t
−
4
, where t is the time in seconds. Which value is equal to the average rate of change of the function over the interval
(
0
,
−
4
)
to
(
2
,
−
2
)
?

Answer :

The value that is equal to the average rate of change of the function over the interval is equal is 1 m/s

The average rate of change

Given the position of the object expressed as:

y = -t^2 + 3t - 4

In order to calculate the value that is equal to the average rate of change of the function over the interval (0, -4) and (2, -2), we will determine the slope of these two coordinates as shown;

Rate of change = -2-(-4)/2-0
Rate of change = -2+4/2
Rate of change = 2/2

Rate of change = 1 m/s

Hence the value that is equal to the average rate of change of the function over the interval is equal is 1 m/s

Learn more on rate of change here; https://brainly.com/question/8728504