Answer :
Answer:
D is correct
Step-by-step explanation:
First we find 20% of the price and subtract it
[tex]45*0.20=9\\45-9=36[/tex]
Next we find how much tax would be
[tex]36*0.0825=2.97[/tex]
then we add the two amounts together to get the final price
[tex]36+2.97=38.97[/tex]