Answer :
The period is mathematically given as
t=7.34*10^{-8}s
What is the period?
Question Parameters:
Charge of radius 2.7 m and charge 0.027 mC.
The electron is released from rest at a distance of 0.035 m from the ring center.
Generally, the equation for the angular velocity is mathematically given as
[tex]w^2=\frac{KQq}{R^3}[/tex]
Therefore
[tex]W^2=\frac{9*10^9*9.1*10^{-5}*1.6*10^{-19}}{2.7^3*9.1*10^{-31}}[/tex]
w^2=7.316*10^{15}
w=8.55*10^2
Therefore
[tex]2\pi/t=w\\\\2\pi/t=8.55*10^2[/tex]
t=7.34*10^{-8}s
In conclusion, The period is
t=7.34*10^{-8}s
Read more about Time
https://brainly.com/question/4931057