Answer :
Answer:
See below ↓
Explanation:
Assuming the motion of a simple pendulum, the time period is given by
- ⇒ T = 2π√(L/g)
- ⇒ T₁/T₂ = √(g₂/g₁)
The values we have
- T₁ = 3 s
- g₁ = 9.79 m/s²
- g₂ = 9.82 m/s²
Solving
- T₂ = T₁/√(g₂/g₁)
- T₂ = 3/√(9.82/9.79)
- T₂ = 3.004593 seconds
- This many digits are needed because the acceleration is changed by a very small percentage (roughly 2 decimal places)
- So on taking the square root of the ratio of the gravity due to acceleration (2 values), 4 decimal places will be present at the very least