👤

Answer :

Answer:

1/13

Step-by-step explanation:

Knowing that:

In a deck of card half of the deck of card are red: 1/2  

Also means 52/2 = 26

There are 2 red 10 in a deck of card.

Solve:

Since there are 2 red 10 in a deck of card and half of the deck of 52 card are red also known as 26.

Thus, the probability of getting a red 10 is 2/26. As you can see that not a answer choice. That because 2/26 is a even number as well as it means that it can be simplify.

GCD (or HCF) of 2 and 26 is 2.

Therefore, divide both by 2.

2/2 = 1

26/2 = 13

Hence, we can see that the simplify form is 1/13.

As a result, the probability of getting a red 10 is 1/13.

~lenvy~

Go Teaching: Other Questions