👤

Answer :

Mass is the weight of the compound or the molecule in a sample that is given in grams. The mass of sucrose in the sample is 171 gms.

What is mass?

The mass of the compound is the product of the molar mass of the compound and the number of moles of the compound in a sample.

Given,

The molar mass (m.w.t) of sucrose = 342.3 g/mol

Number of moles (n) of sucrose = 0.500 moles

The mass of sucrose is calculated as:

[tex]\begin{aligned} \rm mass &= \rm molar\; mass \times moles \\\\&= 342.3 \times 0.500\\\\&= 171.15 \;\rm gm\end{aligned}[/tex]

Therefore. the mass of sucrose in the sample is option A. 171 gms.

Learn more about mass here:

https://brainly.com/question/4058235