Answer :
The work done by the applied force on the metal bar in the xy-plane is 34.52 J.
Work done by the applied force
The work done by the applied force is determined from the product of the force and the displacement of the object.
Magnitude of the force
The magnitude of the force is calculated as follows;
|F| = √(Fy² + Fx²)
|F| = √(6.88² + 2.62²)
|F| = 7.36 N
Resultant displacement of the object
The resultant displacement of the object is calculated as follows;
|s| = √(y² + x²)
|s| = √(3.7² + 2.88²)
|s| = 4.69 m
Work done
W = F.s
W = 7.36 x 4.69
W = 34.52 J
The complete question is below:
Find the work done by the applied force.
Learn more about work done here: https://brainly.com/question/8119756