Answer :
Answer:
From what i've gotten on another answer on brainl It might be 3 pounds of apples for 5.76. On another question i've resarched i've also gotten $7.91.
Step-by-step explanation:
Sorry if none of these answers have helped you.
Answer:
The 2nd offer - 3 pounds of apples for 5.76
Step-by-step explanation:
1. Find the unit price for the 1st offer.
The unit price is 1 pound of apples for $2.15. <-- given information
2. Find the unit price for the 2nd offer.
We can set up a proportion to find the unit price.
3 pounds / $5.76 = 1 pound / $x
Let x = how much 1 pound of apples are for the 2nd offer
Cross multiply
3 · x = 5.76 · 1
Simplify
3x = 5.76
Divide both sides by 3 to isolate x
x = 1.92 = $1.92 for a pound of apples (2nd offer)
3. Compare the two offers' unit prices.
$2.15 <-- 1st offer
$1.92 <-- 2nd offer
The second offer is the better value because it costs less for each pound of apple.
I hope this helps and please mark me as brainliest!