👤

Answer :

Answer:

From what i've gotten on another answer on brainl It might be 3 pounds of apples for 5.76. On another question i've resarched i've also gotten $7.91.

Step-by-step explanation:

Sorry if none of these answers have helped you.

Answer:

The 2nd offer - 3 pounds of apples for 5.76

Step-by-step explanation:

1. Find the unit price for the 1st offer.

The unit price is 1 pound of apples for $2.15.  <-- given information

2. Find the unit price for the 2nd offer.

We can set up a proportion to find the unit price.

3 pounds / $5.76 = 1 pound / $x

Let x = how much 1 pound of apples are for the 2nd offer

Cross multiply

3 · x = 5.76 · 1

Simplify

3x = 5.76

Divide both sides by 3 to isolate x

x = 1.92 = $1.92 for a pound of apples (2nd offer)

3. Compare the two offers' unit prices.

$2.15   <-- 1st offer

$1.92   <-- 2nd offer

The second offer is the better value because it costs less for each pound of apple.

I hope this helps and please mark me as brainliest!

Go Teaching: Other Questions