Answer :
The area of waffle in the cone is the amount of space covered by the waffle
The cone has 5630 square millimeter of waffle
How to determine the surface area?
The surface area of a cone is calculated using:
A = πr * (r+[tex]\sqrt{[/tex](h^2 + r^2))
For the complete 72 mm tall cone, we have:
Height (h) = 72 mm
Radius (r) = 42 mm/2 = 21 mm
So, the surface area is:
A = πr * (r+[tex]\sqrt{[/tex](h^2 + r^2))
A = 3.142 * 21 * (21+[tex]\sqrt{[/tex](72^2 + 21^2))
Evaluate
A = 3.142 * 21 * (21+75)
A = 6334.272
When the cone is cut at the top, we have:
Height (h) = 24 mm
Radius (r) = 14 mm/2 = 7 mm
So, the surface area is:
A = πr * (r+[tex]\sqrt{[/tex](h^2 + r^2))
A = 3.142 * 7 * (7+[tex]\sqrt{[/tex](24^2 + 7^2))
Evaluate
A = 3.142 * 7 * (7 + 25)
A = 703.808
Calculate the difference (d) between the areas
d = 6334.272 - 2.5*703.808
Evaluate
d = 5630.464
Approximate
d = 5630
Hence, the cone has 5630 square millimeter of waffle
Read more about surface area at:
https://brainly.com/question/6613758