Answer :
Explanation:
speed= frequency * wavelength
20=x*4
frequency=20/4
=5Hz
period=1/frequency
1/5
=0.2
Answer:
0.2s
Explanation:
wave formula
v=(lambda)f
20=(4)f
20÷4
=5Hz
1÷5
T=0.2s
Explanation:
speed= frequency * wavelength
20=x*4
frequency=20/4
=5Hz
period=1/frequency
1/5
=0.2
Answer:
0.2s
Explanation:
wave formula
v=(lambda)f
20=(4)f
20÷4
=5Hz
1÷5
T=0.2s