Answer :
The money lost due to a hard time for the company is $986.4.
Number of shares =45
Price per share =$63.12
So, the total cost of buying 45 shares = 45*63.12 = $2840.4
Total selling price when the company falls on hard times and you end up selling the stock for $41.20 per share = 41.20*45 = $1854
What is a loss?
Mathematically, the loss is the difference between the cost price and the selling price.
Difference between the selling price and the cost price = 2840.4 - 1854
So, the difference between the selling price and the cost price = $986.4
Therefore, The money lost due to a hard time for the company is $986.4.
To get more about profit and loss visit:
https://brainly.com/question/19104371