👤

Jocelyn is pregnant and needs to eat at least 500 more calories a day than usual. when buying groceries one day with a

budget of $15 for the extra food, she buys bananas that have 90 calories each and chocolate granola bars that have 150

calories each. the bananas cost $0. 35 each and the granola bars cost $2. 50 each.