👤

Answer :

Using proportions, it is found that the cost of each banana is of $0.59, and Juan is the student who wrote and solved the equation correctly.

What is a proportion?

A proportion is a fraction of a total amount.

In this problem, the cost of 4 bananas is $2.36, hence the cost of each banana is given by:

C = $2.36/4 = $0.59.

Which means that Juan is correct.

More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153