👤

how do you slove this question i know the answer but don't know how to get it ;A quart of milk costs $0.35. A case of 12 quarts cost $4.08. How much is saved per quart buying the case?

Answer :

Answer:

$0.01 or 1 cent.

Step-by-step explanation:

Case: 12 quarts = $4.08

1 quart for case= $0.34

A quart normal= $0.35

0.35-0.34=$0.01