👤

Answer :

a. The net force from t = 1 to t = 6 s is 112 N

b. The net force from t = 7 to t = 12 s is 0 N

Force

Force is that thing which causes a change in motion of an object. The net force is given mathematically as F = ma where

  • m = mass of object and
  • a = acceleration of object

Net force

This is the resultant sum of all the forces acting on an object. It is also given by F = ma where

  • m = mass of object and
  • a = net acceleration of object

a. Net force from t = 1 to t = 6 s

The net force from t = 1 to t = 6 s is 112 N

From the table from time t = 1 to t = 6 s, the acceleration a = 1.4 m/s². Since m = 80 kg,

F = ma

= 80 kg × 1.4 m/s²

= 112 kgm/s²

= 112 N

So, the net force from t = 1 to t = 6 s is 112 N

b. Net force from t = 7 to 12 s

The net force from t = 7 to t = 12 s is 0 N

From the table from t = 7 to t = 12 s, the acceleration a = 0 m/s²

Since m = 80 kg,

F = ma

= 80 kg × 0 m/s²

= 0 kgm/s²

= 0 N

So, the net force from t = 7 to t = 12 s is 0 N

Learn more about net force here:

https://brainly.com/question/14361879