Answer :
The percent concentration of a solution can be calculated from; mass of solute /mass of solution * 100. The mass of the solute here is 8.1 g.
What is concentration?
The term concentration refers to the amount of solute presnt in a solution. There are many ways of expressing concentration such as molarity, molality and percentage.
Here;
mass of solution = 230.5 g
Percent of solute = 3.5 %
3.5 = x/ 230.5 * 100
3.5 = 100x/230.5
230.5(3.5) = 100x
x = 230.5(3.5) /100
x = 8.1 g
Learn more about percent concentration: https://brainly.com/question/202460?