Answer :
Answer:
- a) $92.75, b) $371
Step-by-step explanation:
Let the cost be A.
a) Cost to run ad for one week:
- A = 35 + 5.25 (15 - 4) = 35 + 5.25*11 = 92.75
b) Cost to run ad for four weeks:
- 4A = 4*92.75 = 371
Answer:
See below ββ
Step-by-step explanation:
Cost to run one week
- $35 [first 4 lines] + $5.25 x 11 [15 - 4 = 11 remaining lines]
- $35 + $57.75
- $92.75
Cost to run four weeks
- Cost of one week x 4
- $92.75 x 4
- $368 + $3
- $371