Answer :
Assuming Jim Angel holds a $200,000 portfolio consisting of the following stocks. The portfolio's beta is 1.050.
Portfolio beta
First step
Weight of stock A=50,000/200,000=0.25
Weight of stock B=50,000/200,000=0.25
Weight of stock C=50,000/200,000=0.25
Weight of stock D=50,000/200,000=0.25
Second step
Portfolio beta=Weight ×beta
Stock A =1.20×0.25=0.3
Stock B= 0.80×0.25=0.2
Stock C 1.00×0.25 =0.25
Stock D 1.20×0.25=0.3
Total 1.050
Inconclusion the portfolio's beta is 1.050.
Learn more about portfolio's beta here:https://brainly.com/question/14986133