Answer :
The energy needed to raise the temperature of water from 22.0ºC to 90.0ºC is c. 28.4 kJ.
What is specific heat?
The amount of energy needed to raise the temperature of one gram of a substance by one degree Celsius.
By the formula [tex]Q = mc\Delta T[/tex]
Q is the heat
m is the mass
c is the specific heat
Now, c = 4.184 J/g.K
The change in temperature is 22.0 ºC to 90.0 ºC
Putting the value in the equation
[tex]Q = 100 \times 4.184 \times (90.0 - 22.0)\\\\Q = 4.184 \times 68.0\\ \\Q= 284.5 \;J[/tex]
Thus, the energy needed to raise the temperature of water from 22.0ºC to 90.0ºC is 28.4 kJ
Learn more about specific heat
https://brainly.com/question/11297584
#SPJ1