Answer :
Answer:
36 watts
Explanation:
Power = V I
= 9 * 4 = 36 watts
Answer:
P = 36 W
Explanation:
Given that,
→ Potential difference (V) = 9 V
→ Current (I) = 4 A
→ Power (W) = ?
Formula we use,
→ P = V × I
Let's solve the problem,
→ P = V × I
→ P = 9 × 4
→ [ P = 36 ]
Hence, the power is 36 watts.