Answer :
(1) The number of moles of oxygen gas is 0.123 mole.
(2) The volume occupied by the nitrogen gas is 50.75 Liters.
(3) The pressure exerted by the CO2 gas is 28.7 atm
(4) The temperature of the Cl2 gas is -118.37⁰C
Number of moles of oxygen
The number of moles of oxygen occupied at the given condition is calculated as follows;
PV = nRT
n = PV/RT
where;
- T = 25ºC = 273 + 25 = 298K
- R is ideal gas constant = 0.08205 L.atm/mol.K
n = (2.5 x 1.2) / (0.08205 x 298)
n = 0.123 mol
Volume of the gas
PV = nRT
V = nRT/P
where;
- R = 62.36 L.mmHg/mol.K
V = (2 x 62.36 x 293) / (720)
V = 50.75 Liters
Pressure of the gas
PV = nRT
P = nRT/V
where;
- n is number of moles
Molar mass of CO2 = 44
n = 25/44 = 0.568
P = (0.568 x 0.08205 x 308)/(0.5)
P = 28.7 atm
Temperature of the gas
T = PV/nR
molar mass of Cl2 = 71 g
n = 5/71 = 0.07
T = (900 x 0.75)/(0.07 x 62.36)
T = 154.63 K
T = 154.63 - 273 = -118.37⁰C
Learn more about volume of gas here: https://brainly.com/question/25736513
#SPJ1