Answer :
The amount left of a radioactive sample amount N0 if the decay constant is 0.00125 seconds and the time is 180 seconds is 0.7999 N.
What is half-life?
The time it takes for half of the original population of radioactive atoms to decay is called the half-life. The relationship between the half-life T1/2 and the decay constant is given by T1/2 = 0.693/λ.
- N=N0e−λt
- given λ = 0.00125 seconds
- t = 180 seconds
- Now putting values.
- N=N0e−λt = 0.799
- N= 0.7999.
Read more about the radioactive :
https://brainly.com/question/2320811
#SPJ1