👤

A survey found that 78% of high school freshmen have Internet access at home. OF the 754 freshman at one high school, about how many would be expected to have Internet access at home?

Answer :

Answer:

About 588 students.

Step-by-step explanation:

78% = 0.78

Therefore, we can conclude the following:

78% of 754 = 754 * 0.78 = 588.12