Answer :
The quantity of carbon tetrachloride, CCl₄ she will use to make her conversion is molar mass
Description of mole
The mole of a substance is related to it's mass and molar mass according to the following equation:
Mole = mass / molar mass
How to determine the mole of CCl₄
- Mass of CCl₄ = 30 g
- Molar mass of CCl₄ = 12 + (35.5×4) = 154 g/mol
- Mole of CCl₄ =?
Mole = mass / molar mass
Mole of CCl₄ = 150 / 154
Mole of CCl₄ = 0.974 mole
Thus, we can see that the molar mass of CCl₄ is needed to obtain the number of mole.
Learn more about mole:
https://brainly.com/question/13314627
#SPJ4