šŸ‘¤

a sample of krypton gas occupies 75.0 ml at 0.40 atm. if the temperature remained constant, what volume would the krypton occupy at 2.00 atm?

Answer :

At constant temperature, if the pressure of the sample of the  krypton gas increases to the given value, the volume decreases to 15mL.

What is Boyle's law?

Boyle's law simply states that "the volume of any given quantity of gas is inversely proportional to its pressure as long as temperature remains constant.

Boyle's law is expressed as;

Pā‚Vā‚ = Pā‚‚Vā‚‚

Where Pā‚ is Initial Pressure, Vā‚ is Initial volume, Pā‚‚ is Final Pressure and Vā‚‚ is Final volume.

Given the data in the question question;

  • Initial volume of the gas Vā‚ = 75.0mL = 0.075L
  • Initial pressure of the gas Pā‚ = 0.40atm
  • Final pressure of the gas Pā‚‚ = 2.00atm
  • Final volume of the gas Vā‚‚ = ?

Now, we substitute our given values into the expression above to determine the new volume of the krypton gas.

Pā‚Vā‚ = Pā‚‚Vā‚‚

Vā‚‚ = Pā‚Vā‚ / Pā‚‚

Vā‚‚ = 0.40atm Ɨ 0.075L / 2.00atm

Vā‚‚ = 0.03Latm / 2.00atm

Vā‚‚ = 0.015L

Vā‚‚ = 15mL

Therefore, at constant temperature, if the pressure of the sample of the  krypton gas increases to the given value, the volume decreases to 15mL.

Learn more about Boyle's law here: brainly.com/question/1437490

#SPJ1