👤

Answer :

The angle of elevation is = 70° and the distance the airplane travelled in the air is = 17,557ft

Calculation of the distance travelled

  • To calculate the angle of elevation of the airplane

tan x° = opposite/adjacent

where opposite = 16,500 feet

adjacent = 6,000 ft

tan x° = 16,500 / 6,000

tan x° = 2.75

X = arctan ( 2.75)

X = 70°

  • To calculate the distance the airplane travelled in the air Pythagorean Theorem is used.

C² = a² + b²

C² = 16,500² + 6,000²

C² = 272250000 + 36000000

C² = 308250000

C= √308250000

C= 17,557ft

Learn more about Pythagorean Theorem here:

https://brainly.com/question/343682

#SPJ1