Answer :
The new molar concentration (M) of the diluted solution when added 2.5L of water to 0.5 L of 8.50 M solution is 1.42M.
How do we calculate the molar concentration of solution?
Molar concentration of the solution will be calculated by using the below equation:
M₁V₁ = M₂V₂, where
M₁ = initial concentration of solution = 8.50 M
V₁ = initial volume = 0.5 L
M₂ = final concentration of diluted solution = ?
V₂ = final volume of diluted solution = 0.5 + 2.5 = 3 L
On putting values, we get
M₂ = (8.50)(0.5) / (3) = 1.416 = 1.42 M
Hence required molar concentration of dilute solution is 1.42M.
To know more about molarity, visit the below link:
https://brainly.com/question/24305514
#SPJ1