ЁЯСд

Please help
Calculate the molarity of an HCl solution if 41.73 mL of HCl reacts with 7.8111 grams of sodium carbonate (106 g/mol) according to

2 HCl + Na2CO3 тЖТ 2 NaCl + H2O + CO2
Answer in units of mol/L.

Answer :

The molarity of an HCl solution if 41.73 mL of HCl reacts with 7.8111 grams of sodium carbonate is 1.77M. Details about molarity can be found below.

How to calculate molarity?

The molarity of a solution can be calculated by dividing the number of moles of the substance by its volume.

According to this question, 7.8111 grams of sodium carbonate (106 g/mol) is given. The number of moles of sodium carbonate is calculated as follows:

no of moles = 7.811g ├╖ 106g/mol = 0.074mol

Molarity of HCl = 0.074mol ├╖ 0.04173L

Molarity of HCl = 1.77M

Therefore, the molarity of an HCl solution if 41.73 mL of HCl reacts with 7.8111 grams of sodium carbonate is 1.77M.

Learn more about molarity at: https://brainly.com/question/1578538

#SPJ1

Go Teaching: Other Questions