👤

Answer :

Answer:

I think the answer will be 40 and 3$

Answer:

This would mean that 8 pounds of noodles cost 20 dollars.

Step-by-step explanation:

The Y axis (The one going up and down) represents the cost, and in this graph we can see that the cost is at 20 aligned with the y axis. The x axis (The one going sideways) represents the pounds of noodles, and in the graph the number 8 is aligned with the x axis, meaning 8 pounds of noodles costs 20 dollars. Hope this helps! :)