Using it's concept, it is found that there is a 0.8181 = 81.81% probability that the person responded no, given that they are age 55 or older.
A probability is given by the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this problem, 36 out of 44 people of ages 55 or older responded no, hence the probability is given by:
p = 36/44 = 0.8181
More can be learned about probabilities at https://brainly.com/question/14398287
#SPJ1