Answer :
Answer:
120 g*m/s
Explanation:
momentum = mass times velocity
p = mv
p = momentum
m = mass
v = velocity
momentum = mass times velocity
momentum = 60 times 20
momentum = 120
Answer:
120 g*m/s
Explanation:
momentum = mass times velocity
p = mv
p = momentum
m = mass
v = velocity
momentum = mass times velocity
momentum = 60 times 20
momentum = 120