hi can someone help

Answer:
Step-by-step explanation:
The number of outcomes is 10.
There is one outcome with (1, H).
Required probability is:
Answer:
P(1, H) = 1/10 = 0.1 = 10%
Step-by-step explanation:
[tex]\sf Probability\:of\:an\:event\:occurring = \dfrac{Number\:of\:ways\:it\:can\:occur}{Total\:number\:of\:possible\:outcomes}[/tex]
From the given table, we can see that there are 10 possible outcomes.
There is only one way that (1, H) can occur.
Therefore:
[tex]\sf \implies P(1, H)=\dfrac{1}{10}[/tex]
To write the probability as a decimal, divide 1 by 10. To divide any number by 10, move the decimal point one place to the left:
[tex]\implies \sf P(1,H) =\dfrac{1}{10}=0.1[/tex]
To write the probability as a percentage, multiply by 100.
To multiply by 100, move the decimal point 2 places to the right:
[tex]\implies \sf P(1,H) = 0.1 \times 100 = 10\%[/tex]