πŸ‘€

the walls of a room are to be painted. a tin of paint has a total mass of 7000 g in a volume of 5000cm3. the empty tin has a mass of 500g. determine the density.
!please help!

Answer :

Answer:

The mass of paint will be "6500 g".

Density= the bigger mass - smaller mass
β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”β€”
Volume
Density= 7000 - 500
β€”β€”β€”β€”β€”β€”
5000cm3
Density= 6500g
β€”β€”β€”-
5000cm3
Density= 1.3 g/cm3 ;)