Answer :
From the calculations, the acceleration of the elevator is obtained as 1.5m/s^2
What is acceleration?
The term acceleration has to do with the rate of change of velocity with time.
Given that;
u = 9.2 m/s
v = 15.8 m/s
t = 3.8
a = ?
The v = u + at
a = v - u/t
a = 15 - 9.2/3.8
a = 1.5m/s^2
Learn more about acceleration:https://brainly.com/question/12550364
#SPJ1