Answer :
The number of mole of oxygen gas, O₂ in the cylinder given the data is 0.5 mole
Description of mole
The mole of a substance is related to it's mass and molar mass according to the following equation:
Mole = mass / molar mass
How to determine the mole of O₂
From the question given, the following data were obtained:
- Mass of O₂ = 16 g g
- Molar mass of O₂ = 32 g/mol
- Mole of O₂ =?
Mole = mass / molar mass
Mole of O₂ = 16 / 32
Mole of O₂ = 0.5 mole
Complete question
See attached photo
Learn more about mole:
https://brainly.com/question/13314627
#SPJ1
