👤

Jane earns an annual salary of £14000 and receives
a pay rise of 1.8%
Lenny earns an annual salary of £11000 and
receives a pay rise of 1.7%
Find which of the employees has the larger pay
increase and by how much.

Answer :

The employee that has the larger pay increase is Jane. Her income is larger by £65.

Which employees has the larger pay increase?

Percentage is the fraction out of an amount that is usually expressed as a number out of hundred.

  • Increase in Jane's salary = £14,000 x 0.018 = £252
  • Increase in Lenny's salary = £11,000 x 0.017 = £187
  • Difference in increase = $252 - £187 = £65

To learn more about percentages, please check: https://brainly.com/question/25764815

#SPJ1