👤

Answer :

Answer:

0.254 M

Explanation:

If the formula mass of sugar is 342.3 g/mol, and there are 65.3 g, then there are 65.3/342.3=0.190768 mol.

Also, 750 mL = 0.750 L.

molarity = (moles of solute)/(liters of solution)

molarity = 0.190768/0.750 = 0.254 M