Answer :
The final velocity of the second person after the collision is determined as 1.6 m/s to the right.
Final velocity of the second person
The final velocity of the second person is determined by applying the principle of conservation of linear momentum.
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
85.2(0) + 65.4(0) = 85.2(-1.2) + 65.4(v2)
0 = -102.24 + 65.4v2
65.4v2 = 102.24
v2 = 1.56 m/s to the right
Thus, the final velocity of the second person after the collision is determined as 1.6 m/s to the right.
Learn more about linear momentum here: https://brainly.com/question/7538238
#SPJ1