Answer :
Considering the definition of speed, the speed of Sam is 3.6 [tex]\frac{km}{h}[/tex].
Definition of speed
Speed is a quantity that expresses the relationship between the space traveled by an object. That is, the speed is associated with the change of position of an object in space within a certain amount of time.
The speed can be calculated using the expression:
[tex]speed= \frac{displacement}{time}[/tex]
Speed of Sam
In this case, you know:
- displacement= 9 km
- time= 2.5 h
Replacing in the definition of speed:
[tex]speed= \frac{9 km}{2.5 h}[/tex]
Solving:
speed= 3.6 [tex]\frac{km}{h}[/tex]
Finally, the speed of Sam is 3.6 [tex]\frac{km}{h}[/tex].
Learn more about speed:
brainly.com/question/13803208
brainly.com/question/20725831
#SPJ1