Answer :
The cross-sectional area of the tape is determined as 3.9 x 10⁻⁵ ft².
Volume of the tape
The volume of the tape is calculated as follows;
volume = mass/density
volume = (1.95 lb)/(490 lb/ft³)
volume = 3.98 x 10⁻³ ft³
Area of the tape
V = AL
A = V/L
A = 3.98 x 10⁻³ ft³/102 ft
A = 3.9 x 10⁻⁵ ft²
Thus, the cross-sectional area of the tape is determined as 3.9 x 10⁻⁵ ft².
Learn more about area here: https://brainly.com/question/3948796
#SPJ1