Answer :
The amount (in pounds) the gasoline tank will hold when full is 153.76 lb
What is density?
The density of a substance is simply defined as the mass of the subtance per unit volume of the substance. Mathematically, it can be expressed as
Density = mass / volume
How to convert gallon to milliliters
1 gallon = 3785.412 mL
Therefore,
25 gallon = 25 × 3785.412
25 gallon = 94635.3 mL
How to determine the mass
- Density = 0.737 g/mL
- Volume = 94635.3 mL
- Mass =?
Mass = Density × Volume
Mass = 0.737 × 94635.3
Mass = 69746.2161 g
How to convert grams to pounds
453.592 g = 1 lb
Therefore,
69746.2161 g = 69746.2161 / 453.592
69746.2161 g = 153.76 lb
Learn more about density:
https://brainly.com/question/952755
#SPJ1