Answer :
The new volume of the gas given the data from the question is 1/2X mL
Data obtained from the question
Initial volume (V₁) = X mL
Initial pressure (P₁) = 2 atm
New pressure (P₂) = 4 atm
New Volume (V₂) = ?
How to determine the new volume
The new volume of the gas can be obtained by using the Boyles’ law equation as illustrated below:
P₁V₁ = P₂V₂
2 × X = 4 × V₂
2X = 4V₂
Divide both side by 4
V₂= 2X / 4
V₂ = 1/2X mL
Learn more about gas laws:
https://brainly.com/question/6844441
#SPJ1