👤

Answer :

125 g/mol is the molar mass of unknown gas. Hence, option C is correct.

What is an ideal gas equation?

The ideal gas law (PV = nRT) relates the macroscopic properties of ideal gases. An ideal gas is a gas in which the particles (a) do not attract or repel one another and (b) take up no space (have no volume).

First, calculate the moles of the gas using the gas law,

PV=nRT, where n is the moles and R is the gas constant. Then divide the given mass by the number of moles to get molar mass.

Given data:

P= 2 atm

V= 15 L

n=?

R= [tex]0.082057338 \;L \;atm \;K^{-1}mol^{-1}[/tex]

T=300 K

Putting value in the given equation:

[tex]\frac{PV}{RT}[/tex]=n

n= [tex]\frac{2 \;atm\; X \;15 \;L}{0.082057338 \;L \;atm \;K^{-1}mol^{-1} X 300}[/tex]

Moles = 1.21866 moles

Now,

Moles =[tex]\frac{mass}{molar \;mass}[/tex]

1.21866 =[tex]\frac{153 g}{molar \;mass}[/tex]

Molar mass= 125.54 mole/gram

125 g/mol is the molar mass of unknown gas. Hence, option C is correct.

Learn more about the ideal gas here:

https://brainly.com/question/27691721

#SPJ1