👤

Answer :

If the value of the angle θ is 77.32°. Then the value of cos 2θ will be the negative 0.90.

What is trigonometry?

The connection between the lengths and angles of a triangular shape is the subject of trigonometry.

The trigonometric equation is given below.

tan θ = 40/9

tan θ = 4.444

Then the angle θ will be

θ = tan⁻¹(4.444)

θ = 77.32°

Then the value of cos 2θ will be

cos 2θ = cos (2 x 77.32°)

cos 2θ = cos 154.64°

cos 2θ = - 0.9036

cos 2θ ≅ - 0.90

More about the trigonometry link is given below.

https://brainly.com/question/22698523

#SPJ1