Answer :
Answer:
2.15%
Step-by-step explanation:
If you were to get the z-score for both 500 and 550 and then get the probability of both those z-scores. After getting the probability you would subtract both probability and get your answer.
Z-score:
550-400/2=3
500-400/2=2
Probability:
3 (from the Z-table) is .9987
2 (from the Z-table) is .9772
.9987-.9772= .0215
.0215 as a percentage is 2.15%
Mean: 400
Standard deviation: 50
Check to see if 500 and 550 fall within the standard deviations:
400+2(50) =500
400+3(50) =550
These values lie between the 2nd and 3rd deviations, so
the value is 0.0235
Percentage: 2.35%
Hope it helps!