Answer :
The concentration (molarity) of the Ca(OH)₂ solution needed to neutralize 31.5 mL of 0.1 M HC₂H302 solution is 0.162M (option D).
How to calculate molarity?
The molarity of a solution can be calculated using the following formula:
CaVa = CbVb
Where;
- Ca = concentration of acid
- Cb = concentration of base
- Va = volume of acid
- Vb = volume of base
31.5 × 0.1 = 19.4 × Cb
3.15 = 19.4Cb
Cb = 0.162M
Therefore, the concentration (molarity) of the Ca(OH)₂ solution needed to neutralize 31.5 mL of 0.1 M HC₂H302 solution is 0.162M.
Learn more about molarity at: https://brainly.com/question/2817451
#SPJ1