Answer :
The best buy is a 9 oz box of rice $1.25. (option d)
What is the best buy?
In order to determine the best buy, the unit cost of each option has to be determined. The best buy is the option with the lowest unit cost. The unit cost can be determined by dividing the total cost by the total quantity.
Unit cost = total cost / total oz
$0.90 / 6 = $0.15
$1.93 / 12 = $0.16
$2.42 / 16 = 0.151
$1.25 / 9 = 0.14
To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206
#SPJ1