👤

A team of 10 volunteers is visiting families in a local community to deliver canned goods. It takes one volunteer 24 hours to complete one visit. What is the capacity of the team over the course of an 8-hour workday?

Answer :

1/3 of the volunteers can complete the 8-hour workday

How to determine the capacity of the team

Total number of volunteers = 10

If it takes 1 volunteer = 24 hours = 1 day

It would take x number of volunteers = 8 hours

To find 'x' , cross multiply

We have,
x * 24 hours = 8 hours * 1

24x = 8

Make 'x' the subject of formula

x = 8/ 24

x = 1/3

Therefore, 1/3 of the volunteers can complete the 8-hour workday

Learn more about algebraic expressions here:

https://brainly.com/question/4541471

#SPJ1