Answer :
Answer:
It will cover a distance of 90.155 m.
Explanation:
For the first case, using the kinematic equation 3,
v^2-u^2=2as
Here v=0, u=50 km/h which is 13.88 m/s and x=10 m. so
0-(13.88)^2=2*a*10
a=9.63 m/s^2
For the second case, u=150 km/h which is 41.67 m/s.
If the acceleration is same for this case, then using the same kinematic equation.
0-(41.67)^2=2*9.63*s
s=90.155 m
https://brainly.com/question/13436149
#SPJ10